Kalkulator szlaków oblicza czas przejścia, punkty GOT, odległości i przewyższenia wycieczki po znakowanych szlakach Karpat i Sudetów. Pozwala dzielić wycieczkę na dzienne etapy, planować przerwy, ustalać godziny rozpoczęcia etapów.
Na mapie zaznaczone są miejsca, z pośród których można wybrać początek szlaku. Poszczególne symbole oznaczają: - miejscowość, - szczyt, - przełęcz, - inny rodzaj obiektu. - schronisko.
Symbole obiektów znajdują się zazwyczaj na kolorowym tle. Kolorowe tło pozwoli rozróżnić poszczególne grupy górskie. Dla wyróżnienia obiektów, które oznaczają punkty dla wycieczek wielodniowych na duże stopnie GOT zastosowano czerwoną otoczkę. Są też obiekty, dla których nie zastosowano żadnego tła. Są to obiekty, których nie ma w regulaminie GOT, a wprowadzono je dodatkowo dla większej elastyczności w planowaniu trasy.
Po wybraniu początku szlaku pojawia się postać «Kalkulatorka».
Kolejne fragmenty szlaku można wybierać na kilka sposobów:
Po wybraniu oddalonego obiektu program poszukuje najszybszej drogi dojścia. Gdy znajdzie kilka wariantów, wyświetli formularz wyboru wariantu. Gdy się nie uda, pozostanie w poprzednim miejscu, ale nie wyświetli postaci «Kalkulatorka».
Mapa na bieżąco prezentuje cały przebieg wędrówki. Trasa zaznaczona jest pogrubioną linią. Przy poszczególnych punktach, przez które prowadzi wędrówka pojawiają się znaczki etapu: ... . Liczba 0 oznacza początek szlaku. Liczba 99 nie stanowi limitu ilości odcinków szlaków, bo dla wytrwałych numeracja znowu zaczyna się od zera.
Klikając w znaczek etapu można:
W lewej części menu wyświetlane są podstawowe informacje o przebiegu szlaku: odległość, czas, godzina rozpoczęcia i zakończenia wycieczki. Gdy wycieczka zostanie podzielona na kilka dni, informacja będzie dotyczyła ostatniego dnia, a informacje o poprzednich dniach będzie można odczytać rozwijając listę.
Szczegółowe informacje o przeprowadzonej kalkulacji uzyskuje się po przyciśnięciu Wyniki . Program opuszcza wtedy stronę z mapą i przechodzi do strony, na której wyświetla szereg tabel, opisy wycieczek, zdjęcia, linki do innych stron internetowych opisujących wybrane szlaki, a nawet prognozę pogody i widoki z kamer internetowych.
Kalkulację na mapie wzbogacają przyciski w menu nad mapą.
Powiększ Zmniejsz - Używając tych przycisków można dowolnie zmieniać rozmiar mapy.
Usuń ostatni - Przycisk służy do usuwania ostatniego fragmentu wycieczki.
Odwróć - Używając tego przycisku można jednym kliknięciem odwrócić całą wycieczkę, czyli miejsce startu i zakończenia zamienić miejscami.
Od nowa - Tym przyciskiem kasuje się całą wycieczkę, ale nadal pozostaje się na mapie.
Mapa w tle - Tłem kalkulacji może być klasyczna mapa. Wydawnictwo SYGNATURA udostępniło nam swoje mapy i możemy je używać w kalkulatorze.
Etykiety - Tym przyciskiem można przywołać na mapę 'tabliczki' z podstawowymi danymi o wszystkich szlakach pasma Karpat lub Sudetów. Może być przydatne, gdy jesteśmy przed podjęciem decyzji, gdzie pójść.
Zapisz - Zalogowany użytkownik może zapamiętać swoją wycieczkę w zasobach naszego portalu. Może ją zapamiętać tylko dla siebie lub udostepnić wszystkim użytkownikom.
Adres - Przycisk ten otworzy okienko z adresem strony z przeprowadzoną kalkulacją, który każdy użytkownik może skopiować i umieścić na dowolnej stronie internetowej.
Pomoc - Jeżeli chcesz znowu przeczytać ten tekst.
Przyjemności w korzystaniu i radości w zdobywaniu górskich szlaków!
Poniższy adres można skopiować i umieścić na dowolnej stronie internetowej lub portalu społecznościowym. Adres ten otworzy stronę kalkulatora szlaków z przeprowadzoną kalkulacją.