ReportagesUdostępnij

Co nieco o misiach

Autor: Wiesław Kraus


Opracowano: 2013-04-12 09:55:08


W kwietniu pokazano w telewizyjnych wiadomościach leśnika, którego poważnie poranił niedźwiedź. Mozna o tym jeszcze przeczytać na stronie tvn24:
Niedźwiedź zaatakował w Bieszczadach Piszą, że "W ostatnich latach kilkakrotnie w bieszczadzkich lasach dochodziło do ataków niedźwiedzi na ludzi."

Jak to jest z tymi niedźwiedziami? Z pewnościa prawdopodobieństwo spotkania na szlaku niedźwiedzia jest niewielkie, ale chyba wyższe niż wygrana w totolotka, czyli zdarzyć się może. Ja nie spotkałem niedźwiedzia na szlaku i wcale o tym nie marzę, ale choć raz byłem bardzo bliski tego spotkania.
Miało to miejsce wiele lat temu. Przyjechałem wczesnym rankiem do Zakopanego, potem busem do wylotu Doliny Chochołowskiej, a następnie samotny marsz przez dolinę. Byłem umówiony ze znajomymi w schronisku. Oni przyjechali dzień wczesniej, a ja dołączałem do towarzystwa. Chyba około ósmej rano byłem przed schroniskiem. Pogoda była piękna, więc zdziwiło mnie, że przed schroniskiem jest zupełnie pusto. Wszedłem do schroniska i już w holu spotkałem moich znajomych, którzy od razu zwrócili sie do mnnie całkiem poważnie, z pytaniem czy nie spotkałem niedźwiedzia. Opowiedzieli, że dzień wcześniej niedźwiedź pogonił jakąś panią, która zbierała jagody, co przyjąłem z uśmiechem, przyznając rację misiowi, że słusznie dba o ochronę przyrody w parku narodowym. Mniej wesoło się poczułem, gdy dowiedziałem się, że parę minut przed moim przybyciem widzieli go przy schronisku.

Jeżeli chcielibyście coś napisać o Waszych przygodach z niedźwiedziami, albo macie jakieś ogólne spostrzeżenia na ten temat, to zapraszam do dyskusji.

Zamieszczam jeszcze kilka linków do różnych artykułów, które pojawiły się w zimie ubiegłego roku.

W Bieszczadach niedźwiedź zaatakował człowieka
Cytat: "Jeśli jednak zostaniemy zaatakowani, należy rzucić się na ziemię twarzą do niej, osłaniając jednocześnie rękami głowę."

Beskidy: Z zimowego snu wybudził się niedźwiedź
Cytat:"... przed niedźwioedziem nie ma ucieczki."

Beskidy: Niedźwiedzica z młodym w pobliżu Wisły.
Cytat: "Przyszli z Węgierskiej Górki - Beskid Żywiecki jest atrakcyjny dla dzikich drapieżników."

W Bieszczadach niedźwiedź odwiedził leśniczego
Cytat: "W lasach Podkarpacia, głównie w Bieszczadach i Beskidzie Niskim, żyje 130 niedźwiedzi, 460 wilków, 220 rysi, 140 żbików oraz ponad 300 żubrów."

Niedźwiedź grasuje na Babiej Górze
Cytat: "Choć szansa napotkania niedźwiedzia na szlaku jest niewielka, to turyści powinni jednak zachować ostrożność."