Szlak niebieski Żabnica - Schronisko PTTK Hala Boracza

Opis i galeria zdjęć z niebieskiego Szlak niebieski Żabnica - Schronisko PTTK Hala Boracza szlaku Żabnica (470 m) Schronisko PTTK Hala Boracza (854 m)
Żabnica (470 m)
Początek szlaku na przystanku PKS Żabnica. Kilkaset metrów główną drogą do drewnianej dzwonnicy, przy której w prawo. Minąwszy zabudowania, dość stromo, dróżką do granicy lasu, a potem przez las na grzbiet Palenicy (686m). Teraz łagodniej grzbietem na Borucz (809m) i bardziej stromo na szczyt Prusowa (1010m). Po drodze, na polanach, liczne kępy jałowca, które są niewątpliwą ozdoba trasy. Z Prusowa rozległy widok na Beskid Śląski i gniazda Romanki i Lipowskiego Wierchu. Długim grzbietem łagodnie obniżamy się na Halę Boraczą.
Schronisko PTTK Hala Boracza (854 m)
Długość odcinka: 7.3 km
Czas przejścia: 2.30 godz.   Suma podejść: 530 m    Śr. nachylenie: 7.3%    GOT: 15 pkt.

W przeciwnym kierunku:
Czas przejścia: 2.30 godz.    Suma podejść: 150 m    Śr. nachylenie: 2.1%    GOT: 10 pkt.
Udostępnione przez użytkowników opisy wycieczek obejmujące niebieski szlak Żabnica - Schronisko PTTK Hala Boracza

żabnica przez halę boraczą, lipowską, rysiankę, słowiankę do żabnicy

Autor: herba111

Opracowano: 2013-07-27 21:49:48

Trasa: Żabnica Schronisko PTTK Hala Boracza Schronisko PTTK Hala Lipowska Schronisko PTTK Hala Rysianka Słowianka Żabnica


pod koniec czyli ostatnie 3 km zejścia to już trochę męczarnia. Trasa na 10 godzin z dwoma postojami na jedzenie na boraczej i lipowskiej. szliśmy ogółem 10 godzin.


"Korona" Żabnicy

Autor: Majka_W

Opracowano: 2014-08-14 13:43:03

Trasa: Żabnica Schronisko PTTK Hala Boracza Hala Redykalna Schronisko PTTK Hala Lipowska Schronisko PTTK Hala Rysianka Słowianka Żabnica


To wycieczka należąca do obowiązkowego kanonu wycieczek. I dokadnie w rok po poprzedniej. Tym razem po raz pierwszy trasa pokonana w odwrotnym kierunku i to był dobry pomysł. Zejście z Prusowa lepiej jest jednak pokonać jako podejście. Dzień był chłodny i wietrzny, ale wiatr nie był zimnyi niestety nie zdołał przegonić chmur znad wierzchołków Lipowskiej i Rysianki. Tam we mgle było zaledwie 12 stopni. Nawet przełęcz Pawlusia była spowita chmurami. Zero widoków! A już nieco niżej słoneczko i 25 stopni. Błota na zejściu ze Słowianki było wbród. Czas prtzejścia to 10 godzin, ale trochę posiadywaliśmy w każdym z trzech schronisk - na Boraczej, Rysiance i Słowiance.