ReportażeUdostępnij

Ścieżka edukacyjna DOLINĄ POTOKU TURBACZ Gorczański Park Narodowy

Autor: @Ak


Opracowano: 2013-04-10 15:19:54


Tuż za Ostoją Górską w Koninkach zaczyna się edukacyjna ścieżka Doliną Potoku Turbacz. Wielokrotnie już trasa ta była przez nas pokonywana. Właściwie mogę powiedzieć, że co roku, odkąd jeździmy do Koninek spacerujemy tym szlakiem porównując jak bardzo przez 12 miesięcy się zmienił. Mieliśmy już okazję odwiedzić Dolinę Potoku Turbacz wczesną wiosną, późnym latem i jesienią. Jest to rownież taka trasa, którą nawet z dzieckiem można pokonać zimą - oczywiście przy dobrej pogosnie. Należy się jednak cieplo ubrać, ponieważ większa część trasy przebiega pod drzewami, które przyjemnie chłodzą latem, ale i również jesienną i wiosenną porą nie dopuszczają odpowiedniej ilości słońca, przez co momentami może przenikać nas dość nieprzyjemny ziąb.

Warto w tę trasę zabrać ze sobą przewodnik po ścieżce, wydany przez GPN. Mozna go kupić w rejonie w punktach informacji turystycznej, również w recepcji ośrodka w Koninkach. Po co? Ponieważ samo przejście trasy sprawi, że bedzie to dla nas dość nudny spacer gorczańskim lasem. Każdy przystanek ścieżki, każdy punkt jest w książeczce opisany i dzięki temu wędrując mozemy dowiedzieć się kilku ciekawych rzeczy o otaczającym nas krajobrazie. Moim zdaniem jest to świetna trasa dla maluchów i nieco starszych dzieci. Niezbyt forsowna, a przy okazji ciekawa. Część ścieżki połączona jest ze szlakiem niebieskim, który z Koninek przez Rezerwat Turbacz wiedzie do schroniska na Turbaczu. Warto młodym uzmysłowić, że w lesie, Parku Narodowym i Rezerwacie to obowiązuje nas określone zachowanie. ;)

Punkt końcowy ścieżki wypada na Polanie Oberówka. Zanim dojdziemy do Ostoi (około 5-10 minut marszem) warto zatrzymać się tutaj, zwłaszcza, że przy dobrej pogodzie można tutaj spotkać rzeźbiarzy, z którymi warto porozmawiać nie tylko o sprzedawanym rękodziele.