ReportażeUdostępnij

Akcja Bezpieczne Góry 2012

Autor: @Ak


Opracowano: 2013-06-07 10:21:42


 

Zupełnie przypadkowo pojawiliśmy się w Koninkach tego dnia i zupełnie przypadkowo wzięliśmy udział w niezwykłym wydarzeniu.
Akcja BEZPIECZNE GÓRY!
 
Zorganizowana została przez Gorczański Park Narodowy, Komendę Wojewódzką Policji w Krakowie i Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe. Uczestniczyli też w niej funkcjonariusze straży granicznej z Piwnicznej - Zdroju. 


„Bezpieczne góry” to działania prewencyjne skierowane do dzieci i młodzieży, których celem jest podniesienie świadomości na temat turystyki górskiej oraz zidentyfikowanie zagrożeń, z którymi można się zetknąć w górach. Jak zorganizować i przygotować wycieczkę, jak się zachować podczas burzy, jak czytać znaki turystyczne i mapy – oto niektóre tylko punkty programu, które przygotowali organizatorzy? Równolegle pracownicy Gorczańskiego Parku Narodowego zapoznali odwiedzających z zasadami udostępniania Parku, ochroną dziedzictwa przyrodniczego, ofertą edukacyjną.

Każdy uczestnik otrzymał "Paszport Bezpiecznego Turysty", w którym znalazły się porady dotyczące bezpiecznego wypoczynku oraz numery alarmowe. W każdym paszporcie funkcjonariusze odciskali linie papilarne, co było dla dzieciaków dodatkową atrakcją.

Na uczestników akcji czekały różne atrakcje, począwszy od możliwości przytulenia Inspektora Wawelka, poprzez quiz zorganizowany przez pracowników Parku, aż po ściankę wspinaczkową i mini park linowy przygotowany przez GOPR oraz możliwość przejechania się prawdziwym goprowskim quadem. Można było także przebrać się w strój funkcjonariusza policji lub straży granicznej.

Pogoda dopisała, więc cała akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem choć według mnie była dość słabo promowana, skoro ja - taki gorczański turysta - w ogóle o niej nie słyszałam!
 
 
 

Dlaczego piszę o tym właśnie teraz?

Ponieważ i w tym roku w Koninkach będzie akcja Bezpieczne Góry. Już 4 maja na parkingu nieopodal Ostoi na wszystkich turystów będą czekać pracownicy Gorczańskiego Parku Narodowego oraz funkcjonariusze Komendy Wojewódzkiej Policji. Sądząc po odczuciach mojego Szkraba, co do zeszłorocznych atrakcji, w tym roku na pewno nas tam nie zabraknie. Liczę na mini park linowy oraz quiz o Gorczańskim Parku Narodowym, bo to mojego Bączka najbardziej zainteresowało. No, a poza tym liczę na piękną pogodę - w końcu wiosna zaczyna się w maju ;)


 


Zdjęcia pochodzą z mojego prywatnego albumu. Akcja Bezpieczne Góry promowana była poprzez stronę internetową Gorczańskiego Parku Narodowego. W akcji udział wzięli:
GPN,
Wojewódzka Komenda Policja w Krakowie,
GOPR,
Straż Graniczna.
 
 
źródło:www.przetarte-szlaki.blogspot.com