Czupel - miejsce odpoczynku .
Autor: Maciej Bełch
Poniżej można zapoznać się z opisami szlaków, których celem lub początkiem jest Czupel. Jeżeli chcesz zaplanować wycieczkę, to przejdź do opisu wybranego szlaku i wybierz znajdujący się tam przycisk 'Do kalkulatora szlaków'. Jeżeli poniżej nie znajdujesz interesujacego Cię szlaku, to przejdź do 'Kalkulatora szlaków' wybierając ten przycisk:
Kalkulator szlaków - Czupel Trasa: Łodygowice Diabli Kamień
Czupel
Schronisko PTTK Magurka Wilkowicka
Wilkowice
Wielki Piątek, zdawałoby się, że należy siedzieć w domu, ja niestety mam domowstręt i wyruszyłem na wycieczkę wraz z tatą i z naszym kochanym pieskiem udaliśmy się pociągiem do Łodygowic skąd ruszyliśmy czerwonym szlakiem w kierunku Magurki Wilkowickiej. Początek łagodny aż do miejsca zwanego Diablim Kamieniem. Później ostro w górę aż na Czupel. Na szczycie lekko pruszył śnieg, nie brakowało też kilku zapaleńców a co za tym idzie; pozdrowień, serdecznych uśmiechów i wymiany 2, 3 zdań. Tym razem nie zaglądaliśmy do schroniska, ruszyliśmy w dół zielonym szlakiem do Wilkowic (skąd pochodzę) by rozpocząć przygotowania do Świąt Wielkanocnych.
Trasa: Przegibek Przełęcz między Gaikami i Groniczkami
Przełęcz u Panienki
Hrobacza Łąka
Porąbka
Nowy Świat
Międzybrodzie Bialskie
Czupel
Schronisko PTTK Magurka Wilkowicka
Przegibek
Dzień zapowiadał się upalny, więc na trasę wyruszyłam krótko po wpół do ósmej rano. I o dziwo zanim doszłam do Hrobaczej Łąki spotkałam trzykrotnie turystów, a schodząc z Hrobaczej napotykałam idącą w górę sporą grupę turystów w Czech. Ponownie ich spotkałam na odcinku Czupel-Magurka. Krótki odcinek trasy biegł wzdłuż drogi nr 948, gdzie nawet nie było pobocza, a ruch na tej drodze spory. Na szczęście droga była w cieniu, bo zrobiło się gorąco. W upale "walczyłam" podchodząc na Nowy Świat, by za chwilę zejść na poziom drogi w Międzybrodziu. I znowu podejście ponad 600 m na Czupel wyjątkowo z trudem. Będąc na Czuplu dało się słyszeć pierwsze odgłosy zbliżającej się burzy. Ale do zejścia na Przegibek tylko straszyła pomrukami. Na Magurce tłum! Całość prtzejścia to niespełna 7,5 godziny.
Trasa: Łodygowice Diabli Kamień
Czupel
Schronisko PTTK Magurka Wilkowicka
Przegibek
Przełęcz między Gaikami i Groniczkami
Przełęcz u Panienki
Hrobacza Łąka
Porąbka
Żar
Cisowa Przełęcz
Przełęcz Kocierska
Potrójna
Łamana Skała
Schronisko PTTK na Leskowcu / Groń Jana Pawła II
Krzeszów Górny
Żurawnica
Lipska Góra
Sucha Beskidzka
Mioduszyna
Osiedle Piątkowa
Maków Podhalański
‘Prawdziwe chodzenie zaczyna się po setce.’ Plan był ambitny – przejście ponad 101km oraz ponad 4000m podejść i 3000m zejść, a wszystko to w czasie 40h. Tak przedstawiał się plan VI Wyrypy Beskidzkiej. Kilka popełnionych błędów przesądziło o nieukończeniu tego sprawdzianu swoich możliwości. Zmagania z samym sobą, bólem i zmęczeniem zakończyłem na ok. 75km. Mimo to jestem z siebie zadowolony. Na pewno warto było wystartować. Za pół roku kolejna edycja (‘zimą to wystarczy nam tylko pięćdziesiątka’) i pomału trzeba myśleć nad tym, żeby tym razem dobrze się przygotować.
Trasa: Przegibek Schronisko PTTK Magurka Wilkowicka
Czupel
Schronisko PTTK Magurka Wilkowicka
Przegibek