Poniżej można zapoznać się z opisami szlaków, których celem lub początkiem jest Grojec . Jeżeli chcesz zaplanować wycieczkę, to przejdź do opisu wybranego szlaku i wybierz znajdujący się tam przycisk 'Do kalkulatora szlaków'. Jeżeli poniżej nie znajdujesz interesujacego Cię szlaku, to przejdź do 'Kalkulatora szlaków' wybierając ten przycisk:
Kalkulator szlaków - GrojecŻywiec to miasto powiatowe (ok. 32 000 mieszk.), ośrodek gospodarczy i kulturalny regionu. Dobrze skomunikowany z aglomeracją górnośląską. Komunikacja autobusowa z połączeniami do miejscowości zachodniej części Beskidu Żywieckiego. Nazwa prawdopodobnie pochodzi od powszechnej tu od średniowiecza hodowli bydła, potocznie zwanego żywcem. Inne podanie mówi, że złapano tu żubra i ofiarowano księciu oświęcimskiemu, co tłumaczy herb Żywca - głowa żubra na niebieskim polu. Najciekawsze zabytki to: kamienna dzwonnica o czterech kondygnacjach, kościół katedralny, który jest jednym z najlepiej zachowanych kościołów renesansowych w Polsce, Stary Zamek z XVI, w którym znajduje się muzeum oraz neoklasycystyczny pałac Habsburgów. [BZY]
Na rynku w Żywcu zaczyna się szlak na Grojec, który przechodząc przez wzgórze schodzi w okolice żywieckiego browaru. Po okolicy prowadzą szlaki spacerowe.
Literatura:
[BZY] Beskid Żywiecki, Rewasz, Pruszków 2012
Żywiec to miasto powiatowe (ok. 32 000 mieszk.), ośrodek gospodarczy i kulturalny regionu. Dobrze skomunikowany z aglomeracją górnośląską. Komunikacja autobusowa z połączeniami do miejscowości zachodniej części Beskidu Żywieckiego. Nazwa prawdopodobnie pochodzi od powszechnej tu od średniowiecza hodowli bydła, potocznie zwanego żywcem. Inne podanie mówi, że złapano tu żubra i ofiarowano księciu oświęcimskiemu, co tłumaczy herb Żywca - głowa żubra na niebieskim polu. Najciekawsze zabytki to: kamienna dzwonnica o czterech kondygnacjach, kościół katedralny, który jest jednym z najlepiej zachowanych kościołów renesansowych w Polsce, Stary Zamek z XVI, w którym znajduje się muzeum oraz neoklasycystyczny pałac Habsburgów. [BZY]
Na rynku w Żywcu zaczyna się szlak na Grojec, który przechodząc przez wzgórze schodzi w okolice żywieckiego browaru. Po okolicy prowadzą szlaki spacerowe.
Trasa: Żywiec-Rynek Grojec
Żywiec-Rynek
Początek i koniec z punktu "Amfiteatr". Pogoda taka, że jak na koniec marca, to opalać się można było :-)
Widok na szczyt.
Na szczycie.
Pozdrawiamy Grażynka i Darek
Trasa: Żywiec-Rynek Grojec
Żywiec-Browar