Jezioro w Dolinie Wapienicy .
Autor: Jabyrd
Jezioro w Dolinie Wapienicy powstało w związku z budową w latach 1929-1932 zapory, która wówczas była jedną z najnowocześniejszych w Europie. [BSL]
Obok jeziora przebiega niebieski szlak z Wapienicy na Błatnią.
Poniżej można zapoznać się z opisami szlaków, których celem lub początkiem jest Jezioro w Dolinie Wapienicy (nieb.). Jeżeli chcesz zaplanować wycieczkę, to przejdź do opisu wybranego szlaku i wybierz znajdujący się tam przycisk 'Do kalkulatora szlaków'. Jeżeli poniżej nie znajdujesz interesujacego Cię szlaku, to przejdź do 'Kalkulatora szlaków' wybierając ten przycisk:
Kalkulator szlaków - Jezioro w Dolinie WapienicySzlak z widokami na Jezioro Wapienickie przez widokowe polany pod Błatnią.
Szutrową drogą wzdłuż potoku Wapienica.
Stromo w górę z widokami na Jezioro Wapienickie. Dalej na szlaku Palenica (688m), a poza szlakiem dojście do kamiennego kręgu, który jest pozostałością strażnicy lub przedchrześcijańskiego miejsca kultu. W pobliżu szczytu Wysokiego (756m), ale poza szlakiem znajduje się pozostałość po leśnej świątyni protestantów. Dalej szlakiem z widokami na Szyndzielnię. W górę grzbietem przez las na Przykrą (824m), następnie dd siodła pod Przykrą (802m), gdzie dochodzą znaki żółte. Razem ze znakami żółtymi przez polany, gdzie rośnie dziewięćsił bezłodygowy.
Literatura:
[BSL] Beskid Śląski, Mirosław Barański, Rewasz, Pruszków 2019
Wycieczka szczytami nad Jeziorem Wapienickim. Na początku szlaku duży parking, ale mimo to szybko w weekendy się zapełnia. Można też wybrać wariant bez auta. Wtenczas autobusem nr 16 MZK Bielsko-Biała z dworca PKP na sam początek szlaku.
Ulicą Tartaczną, przez most na potoku Wapienica do pola namiotowego. Dalej Muchowa Łąka ze szkółką leśną i mostek na Żydowskim Potoku, na którym niewielki wodospad.
Jezioro w Dolinie Wapienicy powstało w związku z budową w latach 1929-1932 zapory, która wówczas była jedną z najnowocześniejszych w Europie. [BSL]
Przy żółtym szlaku prowadzącym na Szyndzielnie, przy wschodnim krańcu zapory znajduje się gospoda Krzywa Chata.
Stromo leśną dróżką lasem bukowo-świerkowym. Po drodze bloki skalne - Diable Młyny. Potem przecinając znaki czerwone do górnej stacji kolei linowej.
Szyndzielnia to najbardziej na północ wysunięty szczyt Beskidu Śląskiego, którego wysokość przekracza 1000 m n.p.m. Ze względu na łatwy dostęp poprzez kolej gondolową, jest tłumnie odwiedzana. Ze szczytu rozpościera się widok na Bielsko i dalej na północ w stronę Górnego Śląska. Nazwa szczytu pochodzi od "szyndziołów" czyli gontów. Produkcją ich trudnili się mieszkańcy Olszówki i Kamienicy. Schronisko PTTK na Szyndzielni to wyjątkowo solidny obiekt zbudowany już 1897 r. Przy schronisku niewielkie alpinarium.
Za znakami czerwonymi obok niewielkiego kamieniołomu, który dostarczył kamienia na budowę schroniska na Szyndzielni.
Nazwa Klimczok pochodzi od nazwiska słynnego zbójnika. Według podań w największej z jaskiń, które znajdują się na zachodnim zboczu tuż pod szczytem, miała się znajdować kryjówka Klimczoka. Siodło pomiędzy Klimczokiem i Magurą to skrzyżowanie szlaków ze Szczyrku, Bystrej, Brennej, Przełęczy Salmopolskiej, Błatniej. Najbardziej popularne jest dojście z Szyndzielni, na która sporo turystów wjeźdźa kolejką gondolową. Już od początku XX w. pod Klimczokiem (a właściwie na Magurze) znajduje się Schronisko PTTK. Popularny, widokowy szczyt. Widok na Magurkę Wilkowicką w Beskidzie Małym, na Pilsko i Babia Górę w Beskidzie Żywieckim, a nierzadko widać także Tatry.
Rozdroże przy rezerwacie Stok Szyndzielni - szlak narciarski i letni skrót na przełęcz Karkoszczonka. Pozwala pominąć Klimczok idąc z Błatniej na Karkoszczonkę.
Wygodną drogą po grzbiecie. Widoki w stronę Brennej. Przez Stołów na polany Błatniej.
Razem ze znakami żółtymi przez polany, gdzie rośnie dziewięćsił bezłodygowy. Od siodła pod Przykrą (802m), gdzie odchodzą znaki żółte, grzbietem przez las na Przykrą (824m). Dalej szlakiem z widokami na Szyndzielnię. W pobliżu szczytu Wysokiego (756m), ale poza szlakiem znajduje się pozostałość po leśnej świątyni protestantów. Dalej na szlaku Palenica (688m), a poza szlakiem dojście do kamiennego kręgu, który jest pozostałością strażnicy lub przedchrześcijańskiego miejsca kultu. Stromo w dół z widokami na Jezioro Wapienickie.
Szutrową drogą wzdłuż potoku Wapienica.
Literatura:
[BSL] Beskid Śląski, Mirosław Barański, Rewasz, Pruszków 2019
Trasa: Błonia Mikuszowickie Kozia Góra - Schronisko Stefanka
Kołowrót
Schronisko PTTK Szyndzielnia
Rozstaj 3 szlaków przed Klimczokiem
Klimczok
Schronisko PTTK Klimczok
Klimczok
Siodło Zachodnie pod Klimczokiem
Schronisko PTTK Błatnia
Jezioro w Dolinie Wapienicy (nieb.)
Wapienica Zapora