Szlak zolty Schronisko PTTK na Turbaczu - Przełęcz Borek

Opis i galeria zdjęć z Szlak zolty Schronisko PTTK na Turbaczu  - Przełęcz Borek szlaku Schronisko PTTK na Turbaczu (1285 m) Przełęcz Borek (1009 m)
Schronisko PTTK na Turbaczu (1285 m)
Pierwsze schronisko pod Turbaczem wybudowano w 1925 r. na Polanie Wisielakówka, która znajduje się w miejscu, gdzie łączą się prowadzące z Nowego Targu szlaki żółty i zielony. Schronisko spłonęło w 1933 r. W następnym roku przystąpiono do budowy kolejnego schroniska lokując je na polanie Wolnica pod samym szczytem Turbacza, po jego wschodniej stronie. W 1943 r. zostało spalone. Budowę obecnego schroniska rozpoczęto w 1953 r., a ukończono w 1958 r., ale już w październiku 1957 r. dokonano uroczystego otwarcia schroniska. Schronisko stoi w tym samym miejscu, gdzie poprzednie, a do jego budowy wykorzystano fundamenty i mury starego schroniska. Widok na Tatry z okien schroniska nie ma równego sobie.
Przełęcz Borek (1009 m)
Długość odcinka: 2.6 km
Czas przejścia: 0.30 godz.   Suma podejść: 0 m    Śr. nachylenie: 0%    GOT: 4 pkt.

W przeciwnym kierunku:
Czas przejścia: 0.30 godz.    Suma podejść: 210 m    Śr. nachylenie: 8.1%    GOT: 7 pkt.
Udostępnione przez użytkowników opisy wycieczek obejmujące zolty szlak Schronisko PTTK na Turbaczu - Przełęcz Borek

Wyprawa Rzeki Turbacz Rzeki

Autor: lesnikdan

Opracowano: 2012-02-05 15:06:14

Trasa: Rzeki Stawieniec Przełęcz Borek Schronisko PTTK na Turbaczu Turbacz Schronisko PTTK na Turbaczu Przełęcz Borek Stawieniec Rzeki


11 listopada 2011r. ( pamiętna data 11.11.11r. )
Wraz ze znajomą dzień wcześniej zdecydowaliśmy się na wycieczkę na Turbacz. Na początku pogoda nie zapowiadała się zbyt dobrze... Była mgła, czasem pruszył śnieg. Mniej więcej gdy dotarliśmy do Przełęczy Borek mgła się cofnęła pozostawiając piękną szadź. Niebo nabrało pięknego, błękitnego koloru. Słońce mocno świeciło. Niestety brakło nam czasu żeby zahaczyć o Kudłoń... Poniżej parę zdjęć.
Panorama Tatr spod schroniska:

Mniej więcej połowa niebieskiego szlaku:

Tuż nad Przełęczą Borek:

Hala Turbacz: