Szlak czerwony Schronisko PTTK Przysłop pod Baranią Górą - Barania Góra

Opis i galeria zdjęć z czerwonego Szlak czerwony Schronisko PTTK Przysłop pod Baranią Górą - Barania Góra szlaku Schronisko PTTK Przysłop pod Baranią Górą (967 m) Barania Góra (1220 m)
Schronisko PTTK Przysłop pod Baranią Górą (967 m)
Barania Góra (1220 m)
Szlaków prowadzących na Baranią górę jest co najmniej 14. Są wśród nich bardziej i mniej popularne szlaki. Wybór szlaku, którym najlepiej pójść na Barania Górę będzie zależał przede wszystkim od możliwości dotarcia do początku trasy i czasu, którym dysponuje turysta. Spróbujmy zestawić wszystkie szlaki począwszy od najkrótszych.

1 Z Kamesznicy Złatnej. 2 godz. 50 min. Najkrótszy szlak prowadzi z Kamesznicy Złatnej, a właściwie z przysiółka Złatnica. Na początku szlaku znajduje się niewielki parking. Atrakcją szlaku są kilkumetrowej wysokości wychodnie skalne ciągnące się na odcinku 100 m wzdłuż polany powyżej Fajkówki.

2 Z Wisły Czarne. 2 godz. 45 min. Najbardziej popularne są dojścia z Wisły Czarne. Wzdłuż doliny Białej Wisełki, najpierw asfaltem, a potem lasem Rezerwatu Barania Góra wiedzie szlak uważany za jeden z ładniejszych. Atrakcją szlaku jest wodospad - Kaskady Rodła.

3 Z Kamesznicy. 2 godz. 50 min. Szlak prowadzi z centrum Kamesznicy.

4 Z Istebnej Zaolzianki. 2 godz. 56 min. To skrócona wersja szlaku, który zaczyna się w centrum Istebnej.

5 Z Wisły Czarne. 3 godz. Wzdłuż doliny Czarnej Wisełki prowadzi najstarszy szlak na Barania Górę. Dzisiaj cała droga, niemalże do schroniska na Przysłopie, pokryta jest asfaltem. Widoczki tylko na potok. Po drodze schronisko na Przysłopie.

6 Z Kamesznicy Gołuszki. 3 godz. 15 min.

7 Z Kubalonki. 3 godz. 22 min Przez Baranią Górę przebiega Główny Szlak Beskidzki. Punktem wyjścia może być Przełęcz Kubalonka lub położona bliżej Baraniej Góry Przełęcz Szarcula. Na obydwu przełęczach możliwość zaparkowania samochodu. Po drodze dwa schroniska - najpierw prywatne na Stecówce, potem na Przysłopie. Na początkowym odcinku szlak prowadzi widokowym grzbietem. Atrakcją jest drewniany kościółek na Stecówce. Z Szarculi szybciej o 15 minut czyli 3 godz. 7 min.

8 Z Istebnej. 3 godz. 36 min.

9 Ze Skrzycznego. 3 godz. 46 min. Ten szlak jest inny niż pozostałe, bo zakłada wjazd kolejką na Skrzyczne, a potem właściwie spacer, bo nigdy nie schodzi poniżej 1000 m

10 Ze Lipowej Ostre. 3 godz. 55 min.

11 Z Radziechowych. 3 godz. 59 min. Chyba najmniej popularny. Kiedyś idąc nim nie spotkałem nikogo.

12 Z Węgierskiej Górki. 4 godz. 15 min. Główny Szlak Beskidzki można pokonywać również w odwrotnym kierunku. Wówczas punktem wyjścia jest Węgierska Górka. Szlak prowadzi grzbietem Magurki Radziechowskiej i Magurki Wiślańskiej. Po drodze liczne wychodnie skalne. Czas przejścia 4 godz. 15 min.

13 Z Węgierskiej Górki przez Fajkówkę. 4 godz. 45 min. Dłuższy wariant szlaku z Węgierskiej Górki, bo wymaga pokonania wzgórza, z którego i tak trzeba zejść.

14 Ze Zwardonia. 5 godz. 30 min. Można na Barania Górę pójść nawet ze Zwardonia. Dalekobieżny, niebieski szlak prowadzi ze Zwardonia do schroniska na Przysłopie.

Poniżej, w porządku alfabetycznym, przedstawione są szczegółowo wszystkie wymienione szlaki na Barania Górę.
Długość odcinka: 2.2 km
Czas przejścia: 0.25 godz.   Suma podejść: 0 m    Śr. nachylenie: 0%    GOT: 3 pkt.

W przeciwnym kierunku:
Czas przejścia: 0.25 godz.    Suma podejść: 250 m    Śr. nachylenie: 11.4%    GOT: 4 pkt.
Udostępnione przez użytkowników opisy wycieczek obejmujące czerwony szlak Schronisko PTTK Przysłop pod Baranią Górą - Barania Góra

Barania Góra-czerwony szl.

Autor: kiki59

Opracowano: 2012-04-15 15:15:18

Trasa: Kubalonka Szarcula Piłka Schronisko PTTK Przysłop pod Baranią Górą Barania Góra Magurka Wiślańska Magurka Radziechowska Węgierska Górka


Pogoda w miarę dobra, trochę słońca, bez opadów. Na szlaku śnieg mokry, co utrudnia wędrówkę. Wg gps czas poruszania się 7 godzin i 10 minut, dystans 25,8 km.


Dreptanie na Baranią.

Autor: jacoby

Opracowano: 2012-05-04 00:05:15

Trasa: Wisła Czarne (skrzyż.) Piłka Schronisko PTTK Przysłop pod Baranią Górą Barania Góra Wisła Czarne Biała Wisełka


W tym dniu trafiła nam się piękna pogoda,co sprzyja takim wycieczkom.Niestety początek trasy asfaltem jest dość nużący(pamiętam tę trasę jeszcze bez niego).Pomimo pięknej okolicy,chodzi się po nim nieciekawie.W górach pociągają nas przecież urocze ścieżki i leśne drogi.Na szczęście dalej było już tylko lepiej.Budynek schroniska Na Przysłopie chyba wszystkich jednakowo odrzuca,za to wieża widokowa na szczycie zapewnia nam wspaniałe widoki,których kiedyś nie było nam dane widzieć z powodu drzew.Zejście niebieskim szlakiem wzdłuż Białej Wisełki dostarcza niezapomnianych wrażeń,polecałbym jednak przejście nim w suchszych porach ze względu na spore ilości błota na niektórych odcinkach.


https://picasaweb.google.com/jacobinipaolo/BaraniaGora?authuser=0&feat=directlink

11 maja 2012, wycieczka na Baranią Górę z rodzinką

Autor: Greggy

Opracowano: 2012-07-14 15:11:32

Trasa: Kamesznica Górna Karolówka Schronisko PTTK Przysłop pod Baranią Górą Barania Góra


Wyszliśmy rano, koło godziny 10, z rodzicami, rodzeństwem i wujkiem. Żółtym szlakiem dotarliśmy do zielonego (i niebieskiego), którym doszliśmy do schroniska PTTK. Następnie czerwonym szlakiem doszliśmy na szczyt Baraniej Góry. Pogoda była piękna, z wieży widokowej widzieliśmy między innymi Babią Górę, a nawet Tatry cieniujące w tle. Wracając do naszego domku, ledwo zdążyliśmy przed nadchodzącym deszczem.


Szybki wypad na Baranią

Autor: RobertB.

Opracowano: 2012-07-30 12:08:56

Trasa: Wisła Czarne (skrzyż.) Piłka Schronisko PTTK Przysłop pod Baranią Górą Barania Góra Schronisko PTTK Przysłop pod Baranią Górą Piłka Wisła Czarne (skrzyż.)


No i stało się! Nadszedł długo wyczekiwany przeze mnie moment, jedziemy w góry, fakt, że nie na Babią Górę ana Baranią, ale w końcu to na "b" i to na "b" ))). Skok do auta i już po trzech godzinach wysiadamy w Wiśle Czarne. Jest godzina 17, czas ruszać, wreszcie po dwóch latach znowu wciągnę w płuca górskie powietrze i poczuję wokół siebie atmosferę gór. W końcu w górach jest wszystko co kocham - no prawie wszystko ))). Idziemy, czarny szlak asfaltową drogą lekko pod górę wzdłuż Czarnej Wisełki. W pewnym momencie Bożena stwierdziła, że buty są za ciężkie i lepiej jej się chodzi boso, musi więc ściągnąć buty! To zapoczątkowało bieg wydarzeń: - o jak przyjemnie, - jaki ciepły asfalt, - jaki piękny potok, - te kamienie pasują na stopnie do domu, - jaka cudowna woda, - a jaka zimna, - te kamienie są śliskie, srrrruuuuu!, - aaaaa jaka zimna woda!, - a jaka jestem mokra )))) Na szczęście zza chmur wyszło słońce i zaczęło robić się coraz cieplej. "Nic to!" jak mawiał Wołodyjowski do Basi. Podziwiając otaczającą nas przyrodę i rozmawiając o czymże jak nie o koniach ))), dochodzimy do czerwonego szlaku, który kieruje nas na stok w kierunki schroniska Przysłop. Buty na nogi i ten ślad mokrego "serca" na asfalcie... Idziemy pod górę coraz wyżej i wyżej ( jeśli można tu mówić w ogóle o wysokości), czas upływa na rozmowie i podziwianiu dawno nie oglądanych miejsc. Wreszcie do chodzimy do Izby Przyrodniczej i wyłania się przed nami schronisko. Jeśli ktoś miałby nadzieję zobaczyć typowo górskie schronisko, to niestety spotka go dość duże rozczarowanie - typowo "gierkowski" trzypiętrowy budynek. Cóż, jak się nie ma co się lubi, to się lubi co się ma. Wchodzimy na kawę i przy okazji kupujemy nową płytę "W górach jest wszystko co kocham" i po pół godzinnym postoju ruszamy dalej w kierunki Baraniej Góry. Droga przebiega spokojnie pośród licznych jagodowych krzaków. Wreszcie dochodzimy do ostatnie prostej, widać już wieżę widokową i..., rzeczywiście dawno mnie tu nie było - ostatnim razem wszędzie na stokach rosły drzewa, teraz na wschodnim stoku ich nie ma! Ale za to jaka panorama ))). Wchodzimy na wieże skąd rozciąga się dzisiaj niesamowity widok - wokół góry, góry i powoli zachodzące słońce - warto było! W oddali widać Królową Beskidów - Babią Górę, ech... Pora wracać i snuć następne plany. Po drodze w otaczającej nasz szarówce długie rozmowy i widok spadającej gwiazdy - bezcenne. Wreszcie dochodzimy do parkingu gdzie zostało auto, jest 22:30, jeszcze tylko trzy godziny do domu, ale warto było!


od soszowa do skrzycznego

Autor: fliperek

Opracowano: 2012-09-17 16:00:22

Trasa: Wisła Uzdrowisko Wisła Jawornik PKP Wisła Jawornik Schronisko na Soszowie Kiczory Mraźnica Kubalonka Szarcula Karolówka Schronisko PTTK Przysłop pod Baranią Górą Barania Góra Magurka Wiślańska Zielony Kopiec Schronisko PTTK Skrzyczne


Trasa dość długa i dużo by tu opisywać. Na uwagę zasługuje cietrzew spotkany po drodze ze stożka na kiczory. Tam tradycyjnie fajny widok wałśnie na stożek. poprzewracane drzewa przy zejsciu z kiczorów są już usunięte. trasę  z mraźnicy na Kubalonkę tylko dla tych co muszą. Krzaki, błoto, rzadnych widoków no i ... prosto. Dalej przez kubalonkę, spokojnie z ciekawym widokiem z Karolówki. Schronisko na przysłopie każdy zna. zginąć tu nie dają. zakochać się też jest ciężko. Właściciele  za to świetni i zaangażowani. Na następy dzień Barania. Cała we mgle no i wykarczowana. Widok rzadki i działający na wyoraźnię. Pewno przez pogodę i godzinę ( 9.30) na szczycie byłem sam. Jest w tym coś magicznego. Dalej  polecam Zielony Kopiec. Widok na na dolinę fantastyczny. W takich miejscach śniadanie smakuje wyjątkowo. Od malinowskiej skały zaczyna się już komercja i adidasy za to trasa szeroka i wygodna.  Fajny spacer dla rodzin z dziećmi. Na skrzycznym żywiec za 9 zł ale lud to kupuje. No skoro juz tu wjechał to co... Nietety pogody ciagle brak. Ciekawa panorama dopiero w trakcie zejścia wąskim trawersem. W trakcie zejśćia nie spotkałem nikogo (!) wchodzącego. I to mimo fajnej pogody na dole.


Schr. Przysłop-Barania Góra-Magurka Wiślańska-Zielony Kopiec-Malinowska Skała-Skrzyczne

Autor: kyczart

Opracowano: 2013-07-15 19:34:47

Trasa: Schronisko PTTK Przysłop pod Baranią Górą Barania Góra Magurka Wiślańska Zielony Kopiec Schronisko PTTK Skrzyczne


Trzeci dzień wedrówki. Ruszamy 8.45 dziś do zdobycia Barania Góra i Skrzyczne.

Dzień zapowiada się słonecznie.

Drogowskaz przy schronisku Przysłop.

Wkraczamy w rezerwat.

Po deszczowej nocy spływało sporo wody.

Jak to w górach pogoda sie zmieniła i słoneczko zgineło.

Wyrch Wisełka i mgła coraz większa.

A to platforma widokowa na Baraniej Górze z której nie było nam dane skorzystać.

Przy schodzeniu widoczki sie poprawiły.

i jeszcze troszkę widoków w drodze na Magurke Wiślaną.

Magórka Wiślana zaliczona.

W drodze na Zielony Kopiec.

I jego też zaliczamy.

Malinowska Skała i widać juz Skrzyczne o Boże jak daleko!!!

Po chwili medytacji jednak dojdę.

Jeszcze chwila wytchnienia.

W oddali Skrzyczne widać nadajnik.

Coraz bliżej.

No i mamy zdobyty szczyt Skrzycznego.

A to my w kąplecie. Do Szczyrku zjedziemy kolejką linową. Po trzech dniach zdobywamy 59 punktów GOT.

Pozdrawiamy ekipe z Gorybezgranic (www.facebook.com/Gorybezgranic)


węgierska górka,magurka radziechowska, barania góra,przysłop,barania góra,fajkówka,wegierska górka

Autor: herba111

Opracowano: 2013-10-27 13:43:19

Trasa: Węgierska Górka Magurka Radziechowska Magurka Wiślańska Barania Góra Schronisko PTTK Przysłop pod Baranią Górą Barania Góra Fajkówka Kamesznica-Złatna Węgierska Górka


szlak na baranią górę( przysłop) czerwony super w miarę łatwy, widokowy, natomiast zielony i czarny przez fajkówkę dla mnie beznadziejny.

sumując czerwonym tam i z powrotem rewelacjyjna wycieczka na 8 godzin, spokojnym tempem.