Szlak niebieski Wisła Jawornik - Schronisko na Soszowie

Opis i galeria zdjęć z niebieskiego Szlak niebieski Wisła Jawornik - Schronisko na Soszowie szlaku Wisła Jawornik (476 m) Schronisko na Soszowie (800 m)
Wisła Jawornik (476 m)
Schronisko na Soszowie (800 m)
Długość odcinka: 2.8 km
Czas przejścia: 0.40 godz.   Suma podejść: 0 m    Śr. nachylenie: 0%    GOT: 3 pkt.

W przeciwnym kierunku:
Czas przejścia: 1.40 godz.    Suma podejść: 330 m    Śr. nachylenie: 11.8%    GOT: 7 pkt.
Udostępnione przez użytkowników opisy wycieczek obejmujące niebieski szlak Wisła Jawornik - Schronisko na Soszowie

Soszów Wielki

Autor: kiki59

Opracowano: 2012-03-07 21:37:26

Trasa: Wisła Uzdrowisko Wisła Jawornik PKP Wisła Jawornik Schronisko na Soszowie Beskidek Wisła Jawornik Wisła Jawornik PKP Wisła Uzdrowisko


Wycieczka w dniu 04.03.2012r. Pogoda słoneczna, trochę mroźno. Śnieg twardy, ale już miejscami zlodowaciały i ślisko. Wg gps. dystans 14,9 km, czas poruszania się 3 godz.51 minut.


Wycieczka nr4 2012 rok Wisła UzdrowiskoWisła JawornikSoszówPrzBeskidekWisła JawornikWisła Uzdrowisko

Autor: konsolfilm

Opracowano: 2012-08-26 14:26:51

Trasa: Wisła Uzdrowisko Wisła Jawornik PKP Wisła Jawornik Schronisko na Soszowie Beskidek Wisła Jawornik Wisła Jawornik PKP Wisła Uzdrowisko


Dzień rosoczynam od kawy miało dzisiaj lać więc odpoczynek lecz tu słońce i ciepło przy kawie szypka kalkulacja gdzieby tu iść bo już 9:15 decyzja o krótkiej wycieczce wyjeżdżamy o 10:40 w Wiśle meldujemy się o 11:50 Ja moja żona 2 synów i kumpel idziemy na Soszów niebieskim szlakiem cały czas asfalciok aż do Wisła Jawornik tam skręt w lewo i dość przyjemnie na Soszów na schronisku jesteźmy 14:45 obiad i ruszamy czerwonym slakiem na prz.Beskidek jesteźmy o 16:20 skręcamy na czarny do Wisły Jawornik i stamtąd do auta niebieskim przy samocodzie jesteźmy o 18:03. Polecam trasę do wypodów z dziećmi auto najlepiej zostawidź przy dworcu PKP bezpłatny parking i tak dzień skończył się na przyjemnej wycieczce a nie w domu przed telewizorem. Pozdrawiam i do zobaczenia na szlaku.


2012.08.25 – Wisła, Soszów, Stożek

Autor: stefan26

Opracowano: 2012-08-26 09:29:30

Trasa: Wisła Uzdrowisko Wisła Jawornik PKP Wisła Jawornik Schronisko na Soszowie


Niekorzystne przepowiednie synoptyków dotyczące pogody na najbliższy czas skłoniły nas do zaplanowania kolejnej wycieczki. Pierwotnie mieliśmy pojechać na sesję zdjęciową do opustoszałego ośrodka HPR Kozubnik lecz ze względu na bezpieczeństwo naszych dzieci (ciężko ich upilnować, a jest tam niebezpiecznie) ostatecznie wybraliśmy normalną wycieczkę w góry. Nie chciałem daleko jechać więc wybrałem trasę blisko nas i jak się okazało nigdy jeszcze nią nie szliśmy.

Do Wisły Uzdrowisko mamy ok 40 minut jazdy samochodem (spokojnie jadąc). Zaparkowaliśmy obok stacji PKP i niebieskim szlakiem wyruszyliśmy w kierunku Wisły Jawornik. Trasa około 1h prowadziła wzdłuż drogi, dopiero w centrum wioski trasa skręcała w lewo i prowadziła nas w obszary osiedlowe, gdzie szlak robi się bardziej stromy. Zabudowania praktycznie towarzyszyły nam, aż do wejścia na Soszów (886m) i co jest nie korzystne (przynajmniej dla nas) da się tam wjechać samochodem. Podejście jest stosunkowo proste, ale ze względu na duchotę panującą wokoło sprawiało, że szliśmy bardzo wolnym tempem.

Przy schronisku na Soszowie Wielkim, gdzie milion turystów wjeżdża kolejką ciężko było znaleźć spokojne miejsce na odpoczynek i posiłek. Bardzo sympatycznie jest kiedy po podejściu do jakiegoś celu, można napić się i posilić w miłym otoczeniu. Niestety tam gdzie są łatwo dostępne miejsca, ciężko jest o spokój.

Następna część naszej trasy do Małego Stożka (843m) prowadziła czerwonym szlakiem i była mało wymagająca. Prowadziła utwardzona drogą i po drodze mijaliśmy zamieszkałe tereny, gdzie nasze dzieci z bliska mogły pooglądać zwierzęta takie jak krowy, kaczki, indyki i oczywiście miały z tego powodu dużo frajdy. Na tej trasie także spotkałem dawnego kolegę, który razem z synem pokonywał tą trasę na rowerze. Po krótkiej i sympatycznej rozmowie pożegnaliśmy się i ruszyliśmy dalej na najbardziej wymagające podejście na naszej trasie na szczyt Stożka (978m). Podejście jest krótkie lecz bardzo strome i tam można sie naprawdę zmęczyć. Bardzo lubimy takie podejścia, bo im ciężej tym większa satysfakcja z podejścia. Po 20 minutach byliśmy na szczycie i udaliśmy się do schroniska na ciepłą herbatę z cytryną. Schronisko jest duże, ma swój klimat i jest najstarszym istniejącym schroniskiem w Beskidzie Śląskim. Odpoczęliśmy w nim sobie troszkę popijając i jedząc nasz prowiant wycieczkowy.

Po około 40 minutach ruszyliśmy zielonym szlakiem w kierunku Wisły Głębce. Trasa jest zróżnicowana i początkowo prowadzi lasem po stromej ścieżce, gdzie po dojściu do zamieszkałych terenów przeradza się w drogę z płytami betonowymi, a po godzinie w asfalt. Celem naszej była stacja PKP w Wiśle Głębce, skąd dojechaliśmy pociągiem do początku naszej trasy w Wiśle Uzdrowisko. Podróż pociągiem, która trwała ok 10 minut, była dodatkową atrakcją dla nas bo w moim przypadku ostatni raz pociągiem jechałem ok 15 lat temu, a dla Konrada, to był pierwszy raz ;)

Trasa była bardzo fajna i średnio wymagająca. Zadowoleni jesteśmy bardzo z faktu, że mamy góry niemal na wyciągnięcie ręki, gdzie zawsze znajdziemy chwilę na obcowanie z naturą.

Zapraszam do galerii zdjęć z naszej wycieczki


http://rogala.priv.pl/?p=2616

od soszowa do skrzycznego

Autor: fliperek

Opracowano: 2012-09-17 16:00:22

Trasa: Wisła Uzdrowisko Wisła Jawornik PKP Wisła Jawornik Schronisko na Soszowie Kiczory Mraźnica Kubalonka Szarcula Karolówka Schronisko PTTK Przysłop pod Baranią Górą Barania Góra Magurka Wiślańska Zielony Kopiec Schronisko PTTK Skrzyczne


Trasa dość długa i dużo by tu opisywać. Na uwagę zasługuje cietrzew spotkany po drodze ze stożka na kiczory. Tam tradycyjnie fajny widok wałśnie na stożek. poprzewracane drzewa przy zejsciu z kiczorów są już usunięte. trasę  z mraźnicy na Kubalonkę tylko dla tych co muszą. Krzaki, błoto, rzadnych widoków no i ... prosto. Dalej przez kubalonkę, spokojnie z ciekawym widokiem z Karolówki. Schronisko na przysłopie każdy zna. zginąć tu nie dają. zakochać się też jest ciężko. Właściciele  za to świetni i zaangażowani. Na następy dzień Barania. Cała we mgle no i wykarczowana. Widok rzadki i działający na wyoraźnię. Pewno przez pogodę i godzinę ( 9.30) na szczycie byłem sam. Jest w tym coś magicznego. Dalej  polecam Zielony Kopiec. Widok na na dolinę fantastyczny. W takich miejscach śniadanie smakuje wyjątkowo. Od malinowskiej skały zaczyna się już komercja i adidasy za to trasa szeroka i wygodna.  Fajny spacer dla rodzin z dziećmi. Na skrzycznym żywiec za 9 zł ale lud to kupuje. No skoro juz tu wjechał to co... Nietety pogody ciagle brak. Ciekawa panorama dopiero w trakcie zejścia wąskim trawersem. W trakcie zejśćia nie spotkałem nikogo (!) wchodzącego. I to mimo fajnej pogody na dole.


Trójstyk

Autor: KrzysiekWRC

Opracowano: 2014-09-20 12:29:18

Trasa: Wisła Uzdrowisko Wisła Jawornik PKP Wisła Jawornik Schronisko na Soszowie Soszów Wielki Mały Stożek Schronisko PTTK Stożek Kiczory Jasnowice Jaworzynka Trzycatek


Z Wisły przez góry do trójstyku granic PL/CZ/SK.

Przykładowe czasy przejść:
Wisła - Soszów schronisko 1:02godz.
Soszów schronisko - Stożek schronisko 0:45min
Kiczory - Jasnowice 1:18godz.

Dystans: 26,9km. Suma podejść: 1100m. Deniwelacja 580m. Czas przejścia: 4:37h (netto).


Szczyrk - Wisła przez Skrzyczne, Klimczok, Kotarz, Smerekowiec, Trzy Kopce Wiślańskie, Orłowa, Soszów

Autor: lisiaty

Opracowano: 2013-06-15 21:27:22

Trasa: Schronisko PTTK Klimczok Klimczok Schronisko PTTK Klimczok Karkoszczonka Kotarz Grabowa Przełęcz Salmopolska Smerekowiec Trzy Kopce Wiślańskie Orłowa Trzy Kopce Wiślańskie Wisła Uzdrowisko Wisła Jawornik PKP Wisła Jawornik Schronisko na Soszowie


Pogoda dopisała! Wróciłem z potężnym zakwasami, ale dało się. W ciągu dwóch dni przeszedłem ponad 50 km. Nie planowałem aż tylu, ale wybrałem się nowiuteńkim szlakiem z Soszowa do Wisły Centrum (zielony - 8,5 km) Bardzo malowniczy, ale po dwóch dniach chodzenia, trochę mi się dłużył. Szlaku nie ma jeszcze w kalkulatorze i na moich mapach :(

Nocowałem na Trzech Kopcach Wiślańskich. Bardzo klimatyczne miejsce.

Punkty pośrednie:

Skrzyczne, Klimczok, Kotarz, Smerekowiec, Trzy Kopce Wiślańskie, Orłowa, Soszów Wielki