Bacówka PTTK Maciejowa - Schronisko PTTK Stare Wierchy - Opis i galeria zdjęć ze szlaku

Turbacz z Rabki Zdroju Głównym Szlakiem Beskidzkim - Szlak łatwy i atrakcyjny widokowo. Po drodze dwa schroniska. Główny Szlak Beskidzki przebiega przez centrum Rabki, park zdrojowy, obok sanatorium dziecięcego. Dochodząc do ostatnich zabudowań Rabki już można podziwiać panoramę Gorców, Beskidu Wyspowego i Tatr. Po krótkim, dość stromym podejściu prowadzi na Polanę Maciejową, a następnie na Polanę Przysłop, gdzie znajduje się pierwsze schronisko - Bacówka PTTK Maciejowa. Dalej trasa prowadzi grzbietem przez lasy i polany, by doprowadzić do Schroniska PTTK na Starych Wierchach. Dalej grzbietem coraz wyżej na Polanę Młynarska, Obidowiec, polanę Rozdziele, Halę Turbacz na sam szczyt Turbacza.
Bacówka PTTK Maciejowa (842 m) Schronisko PTTK Stare Wierchy (964 m)

Długość odcinka: 3.6 km
Czas przejścia: 0.55 godz.    Suma podejść: 80 m    Śr. nachylenie: 2.2%    GOT: 4 pkt.
W przeciwnym kierunku:
Czas przejścia: 1.55 godz.    Suma podejść: 220 m    Śr. nachylenie: 6.1%    GOT: 6 pkt.

Opisy wycieczek udostępnione przez użytkowników

Rabka-Wołosate-czerw.szlak

Autor: kiki59

Opracowano: 2012-06-26 23:46:26

Trasa: Rabka Zdrój Bacówka PTTK Maciejowa Schronisko PTTK Stare Wierchy Obidowiec Turbacz Turbacz schronisko Polana Gabrowska Kiczora Rąbaniska Przełęcz Knurowska Stacja turystyczna Studzionki Polana Morgi Lubań Krościenko nad Dunajcem Dzwonkówka Przełęcz Przysłop Schronisko PTTK Przehyba Wielka Przechyba Radziejowa Przełęcz Żłobki Wielki Rogacz Niemcowa Chata Kordowiec Rytro Makowica Przełęcz Bukowina Hala Pisana Schronisko PTTK na Hali Łabowskiej Runek Jaworzyna Krynicka Krynica Czarny Potok Krynica Krynica Zdrój kościół Huzary Mochnaczka Niżna Izby Ropki Hańczowa - skrzyżowanie szlaków Hańczowa Kozie Żebro Regietów Niżny / baza namiotowa Krzywa Ochabiska Wołowiec Bacówka PTTK Bartne Magura Wątkowska Trzy Kopce Ostrysz Przełęcz Hałbowska Kamień Kąty Grzywacka Góra Chyrowa grzbiet Chyrowej pustelnia św. Jana Nowa Wieś Cergowa Lubatowa Iwonicz Zdrój Rymanów Zdrój Tarnawka ( dolina Wisłoczka) / baza namiotowa Puławy Puławy Górne rozdroże pod Zrubaniem Przełęcz pod Tokarnią Komańcza Duszatyn Chryszczata Pocak - cm.woj.1915 Przełęcz Żebrak Jaworne siodło pod Jawornem Wołosań Hon Cisna Bacówka PTTK Hon Cisna Rożki Jasło Okrąglik Smerek Wieś Przełęcz M.Orłowicza Schronisko PTTK na Połoninie Wetlińskiej Brzegi Górne Połonina Caryńska Hotel PTTK Ustrzyki Górne Przełęcz Siodło Tarnica Przełęcz Siodło Przełęcz 1160 m / Przełęcz Goprowska Halicz Przełęcz Bukowska Wołosate


Pogoda dobra, lecz w ostatni dzień dwie burze w Bieszczadach. Szlak bardzo źle oznakowany w Beskidzie Niskim, szczególnie na rozdrożach.Szlak od Puław do Komańczy i od Komańczy do Cisnej dość długi bez możliwości noclegu.Na szlaku od Rabki do Smerek wieś spotkaliśmy tylko dwóch turystów, którzy też szli czerwonym szlakiem, ale od Wołosatego.W Bieszczadach już byli turyści. Ze względu na krótki czas wyprawy, przejście było trochę męczące.


Rabka Maciejowa Stare Wierchy Olszówka

Autor: malpa21

Opracowano: 2012-08-05 13:39:42

Trasa: Rabka Zdrój Bacówka PTTK Maciejowa Schronisko PTTK Stare Wierchy Bacówka PTTK Maciejowa Jasionów Olszówka


Wycieczkę odbyli: Renata, Ilonka - 6 lat, Hubert - 9 lat i Tomasz. Dzień był piękny. Najpierw zatrzymaliśmy się w schronisku na Maciejowej. Zjedliśmy kanapki, wypiliśmy i odpoczęliśmy. Zrobiliśmy kilka zdjęć między innymi kwitnącej szarotce. Dzieci chciały kupić sobie kije po 10 zł, ale doszliśmy do wniosku, że po drodze znajdziemy równie ciekawe kije - za darmo. W drodze na Maciejową spotkaliśmy starego górala, który prowadził kozy. Po wejściu na łąki napotkaliśmy 2 krowy, z których jedna okazała się bykiem. Następnie wybraliśmy się na Stare Wierchy. Tam jedliśmy obiad - żurek, pierogi ruskie, placki ziemniaczane i naleśniki. Zaczął dziwnie powiewać wiatr. Po około godzinie zdecydowaliśmy o powrocie do Rabki. Po kilkudziesięciu metrach zaczęło grzmieć, ale wciąż niebo było niebieskie i świeciło słońce. Przyspieszyliśmy tępa. Z przodu szły Ilonka z mamą, za nimi tato i na końcu Hubert. Zaczynało grzmieć coraz częściej. Po drodze mijaliśmy powalone prawdopodobnie od pioruna drzewo, pod którym paliły się znicze. Tempo było coraz szybsze. Ponieważ Ilonka ma dopiero 6 lat bardzo bała się burzy. W tym pośpiechu Zeszliśmy z czerwonego szlaku na zielony, a potem żółty i tak zmęczeni, spoceni i trochę przestraszeni doszliśmy do polany, na której stał dom. Okazało się, że był w nim tylko pies. Doszliśmy do Olszówki. Z tamtąd busem dojechaliśmy do centrum, a następnie taxi do miejsca gdzie został samochód. Zaczęło padać a za chwilę rozpoczął się koncert aniołków na kotły i błyskawice.


Gorce Turbacz z Zaryte

Autor: szardi

Opracowano: 2012-11-01 19:43:51

Trasa: Rabka Zaryte Rabka Zdrój Bacówka PTTK Maciejowa Schronisko PTTK Stare Wierchy Obidowiec Turbacz Turbacz schronisko Poręba Wielka Koninki Poręba Wielka Olszówka Rabka Zaryte


suma podjazdów 1160 suma zjazdów 1245 

km 35,5

 


Turbacz 2013

Autor: Bartek

Opracowano: 2013-10-23 10:31:59

Trasa: Rabka Zdrój Bacówka PTTK Maciejowa Schronisko PTTK Stare Wierchy Obidowiec Turbacz Turbacz schronisko Turbacz Obidowiec Schronisko PTTK Stare Wierchy Bacówka PTTK Maciejowa Rabka Zdrój


Piękan pogoda, piękne widoki, warto zachaczyć o pomnik Józefa Kurasia "Ognia" znajdujący się około 10 min od schroniska idąc szlakiem na Nowy Targ.


Rabka Słone - PTTK Turbacz 27.07.2014r

Autor: GraDar

Opracowano: 2014-08-05 13:04:21

Trasa: Rabka Zdrój Bacówka PTTK Maciejowa Schronisko PTTK Stare Wierchy Obidowiec Turbacz Turbacz schronisko Turbacz Obidowiec Schronisko PTTK Stare Wierchy Bacówka PTTK Maciejowa Rabka Zdrój


Początek i koniec wycieczki trochę inny niz podaje to kalkulator.

Start i meta odbyła się z Rabki Słone z około połowy szlaku czarnego "idącego" z Centrum Rabki (na ogólnej mapie - styk czarnego z Rabki i niebieskiego z Olszówki).

 

I wspaniałe widoki rozciągające się  - poniżej widok na Jezioro Czorsztyńskie, przy średnim przybliżeniu.

Krótki odpoczynek i...... w drogę powrotną.

Powrót trochę szybszy niż wspinaczka z małą przerwą na szlaku spowodowaną opadami deszczu. Ale szczęśliwie powróciliśmy na Słone po 11-godzinnej eskapadzie :-))