Szlak zolty Bukowina Miejska - Schronisko PTTK na Turbaczu

Opis i galeria zdjęć z Szlak zolty Bukowina Miejska - Schronisko PTTK na Turbaczu szlaku Bukowina Miejska (1143 m) Schronisko PTTK na Turbaczu (1285 m)
Bukowina Miejska (1143 m)
Schronisko PTTK na Turbaczu (1285 m)
Pierwsze schronisko pod Turbaczem wybudowano w 1925 r. na Polanie Wisielakówka, która znajduje się w miejscu, gdzie łączą się prowadzące z Nowego Targu szlaki żółty i zielony. Schronisko spłonęło w 1933 r. W następnym roku przystąpiono do budowy kolejnego schroniska lokując je na polanie Wolnica pod samym szczytem Turbacza, po jego wschodniej stronie. W 1943 r. zostało spalone. Budowę obecnego schroniska rozpoczęto w 1953 r., a ukończono w 1958 r., ale już w październiku 1957 r. dokonano uroczystego otwarcia schroniska. Schronisko stoi w tym samym miejscu, gdzie poprzednie, a do jego budowy wykorzystano fundamenty i mury starego schroniska. Widok na Tatry z okien schroniska nie ma równego sobie.
Długość odcinka: 2.4 km
Czas przejścia: 0.30 godz.   Suma podejść: 50 m    Śr. nachylenie: 2.1%    GOT: 3 pkt.

W przeciwnym kierunku:
Czas przejścia: 0.30 godz.    Suma podejść: 100 m    Śr. nachylenie: 4.2%    GOT: 3 pkt.
Udostępnione przez użytkowników opisy wycieczek obejmujące zolty szlak Bukowina Miejska - Schronisko PTTK na Turbaczu

Turbacz

Autor: kiki59

Opracowano: 2012-03-19 17:18:59

Trasa: Bukowina Obidowska Bukowina Miejska Schronisko PTTK na Turbaczu Zarębek Łopuszna


Pogoda fatalna. Cały czas padał deszcz a w wyższych partiach padał deszcz ze śniegiem i wiał mocny wiatr.


ObidowaTurbaczObidowiec

Autor: rmx@interia.pl

Opracowano: 2012-05-12 16:47:12

Trasa: Obidowa Bukowina Obidowska Bukowina Miejska Schronisko PTTK na Turbaczu Turbacz Obidowiec Schronisko PTTK Stare Wierchy Obidowa


Roboczo nazwałem ten szlak "Pętla Obidowska". Stosunkowo łatwy, niezbyt długi - a pozwala zobaczyć spory kawał Gorców, odwiedzając po drodze schroniska Turbacz i Stare Wierchy. Start z parkingu w Obidowej, który jest zaznaczony na mapach, praktycznie na końcu drogi asfaltowej, Po stromym, ale krótkim początkowym podejściu na Bukowinę Obidowską trasa prowadzi juz właściwie grzbietem pasm górskich, jest dość łagodna, jedynie przed samym Turbaczem stromizna nieco się zwiększa. Później zejście w stronę Obidowca i Starych Wierchów także stosunkowo łatwe, a od Starych Wierchów na parking można zejść praktycznie w 20 minut. Na trasie jest kilka fajnych widokowo miejsc - można podziwiać Tatry długimi odcinkami :)