Szlak zielony Nowy Targ - Kowaniec - Schronisko PTTK na Turbaczu

Opis i galeria zdjęć z zielonego Szlak zielony Nowy Targ - Kowaniec - Schronisko PTTK na Turbaczu szlaku Nowy Targ - Kowaniec (655 m) Schronisko PTTK na Turbaczu (1285 m)
Nowy Targ - Kowaniec (655 m)
Dla zmotoryzowanych odpowiednim miejscem rozpoczęcia wędrówki będzie znajdujący się przy szlaku, ale już 500 m dalej, duży parking wyciągu narciarskiego Długa Polana. Szlak biegnie lasem wychodząc często na polany, z których, podziwia się Tatry i Pieniny. Jest na nim sporo kapliczek, a na szczególną uwagę zasługuje Sanktuarium św. Maksymiliana Kolbego i pomnik pamięci żołnierzy wyklętych.
Schronisko PTTK na Turbaczu (1285 m)
Pierwsze schronisko pod Turbaczem wybudowano w 1925 r. na Polanie Wisielakówka, która znajduje się w miejscu, gdzie łączą się prowadzące z Nowego Targu szlaki żółty i zielony. Schronisko spłonęło w 1933 r. W następnym roku przystąpiono do budowy kolejnego schroniska lokując je na polanie Wolnica pod samym szczytem Turbacza, po jego wschodniej stronie. W 1943 r. zostało spalone. Budowę obecnego schroniska rozpoczęto w 1953 r., a ukończono w 1958 r., ale już w październiku 1957 r. dokonano uroczystego otwarcia schroniska. Schronisko stoi w tym samym miejscu, gdzie poprzednie, a do jego budowy wykorzystano fundamenty i mury starego schroniska. Widok na Tatry z okien schroniska nie ma równego sobie.
Długość odcinka: 7.8 km
Czas przejścia: 1.40 godz.   Suma podejść: 30 m    Śr. nachylenie: 0.4%    GOT: 8 pkt.

W przeciwnym kierunku:
Czas przejścia: 2.40 godz.    Suma podejść: 590 m    Śr. nachylenie: 7.6%    GOT: 14 pkt.