Szlak niebieski Rabka Zaryte - Schronisko PTTK Luboń Wielki

Opis i galeria zdjęć z niebieskiego Szlak niebieski Rabka Zaryte - Schronisko PTTK Luboń Wielki szlaku Rabka Zaryte (470 m) Schronisko PTTK Luboń Wielki (1022 m)
Rabka Zaryte (470 m)
Schronisko PTTK Luboń Wielki (1022 m)
Długość odcinka: 3.3 km
Czas przejścia: 0.50 godz.   Suma podejść: 0 m    Śr. nachylenie: 0%    GOT: 4 pkt.

W przeciwnym kierunku:
Czas przejścia: 1.50 godz.    Suma podejść: 550 m    Śr. nachylenie: 16.7%    GOT: 9 pkt.
Udostępnione przez użytkowników opisy wycieczek obejmujące niebieski szlak Rabka Zaryte - Schronisko PTTK Luboń Wielki

B.Wyspowy 3x Luboń Wielki

Autor: MarcinS

Opracowano: 2014-01-19 19:23:33

Trasa: Przełęcz Glisne Schronisko PTTK Luboń Wielki Rabka Zaryte PKS Rabka-Zdrój Rabka Zaryte PKS Schronisko PTTK Luboń Wielki Rabka Zaryte Schronisko PTTK Luboń Wielki Przełęcz Glisne


Warunki:

Temperetaru: 7-8 C.

Wiatr: Brak / słaby.

Czas przejścia:

Całkowity: 4.30

Marsz: 4.15


Luboń Wielki

Autor: RudaBeskidzka

Opracowano: 2021-03-26 12:59:02

Trasa: Rabka Zaryte Schronisko PTTK Luboń Wielki Rabka Zaryte


Beskid wyspowy po raz pierwszy – na pewno nie ostatni. Jak to się mówi Luboń Wielki wszedł mi na ambicję.
Punkt startowy Rabka-Zaryte. Koło Lewiatana w dół i nieco niżej auto zostawiamy na łące. Co prawda obok sklepu są miejsca ale płatne i ceny są raczej z kosmosu bo znaki krzyczą 50zł/godz parkowania. Ruszamy na Luboń Wielki niebieskim szlakiem. Zaczyna się on przy stacji PKP Rabka-Zaryte, potem biegnie obok szkoły, aby po przejściu między domami wyprowadzić nas na szlak wzdłuż łąk. W piątek do południa cały czas padało, więc w momencie gdy koło 15 ruszyłyśmy na szlak, był on wyjątkowo błotnisty. Szlak dobrze oznaczony widokowy, niebyt wymagający. W powietrzu ewidentnie czuć już wiosnę, choć na pewnej wysokości jeszcze zalegał śnieg i lód (całe szczęście raczki nadal w plecaku). Po drodze znajduje prawdopodobnie grób (krzyż i znicze pozwalają mi tak domniemywać) ewentualnie kapliczka – jako że bywam monotematyczna – zapadła mi w pamięć, zresztą zobacz zdjęcia. Dojście do schroniska na Luboniu zajęło nam jakieś 90 minut. I tu spotyka nas kilka niespodzianek i tych dobrych i tych złych. Zacznijmy od dobrych. Schronisko jest wyjątkowe – taka wieża, jedni nazywają ją chatką na kurzej nóżce, inni domem muminków inni wieżą. Mi się bardzo podoba. Zostało ono oddane do użytku w 1931 roku. Widok jest niesamowity – piękna panorama, a nam się udało jeszcze trafić na złotą godzinę. Kolejna niespodzianka – rzeźba Światowida (Świętowit). Teraz minus – schronisko zostało uznane za najgorsze w plebiscycie 2019. Nie dziwię się. Toaleta a właściwie latryna, właściwie brak pamiątek – magnesów, przypinek, kiepskie zaopatrzenie, a po zamówieniu barszczu otrzymuje się ciepły płyn z proszku. No i ta okropna wieża przekaźnikowa, okej jest pokryta swojską jakby ludową elewacją, która zasłania beton, ale jednak nie mój klimat. Obsługa schroniska – miła, ale specyficzna. Nie znamy okolic, więc pytamy czy lepiej schodzić niebieskim czy żółtym – mówią żółtym będzie spoko. Nie było spoko, zeszłyśmy kawałek i choć szlak piękny bo skalisty z elementami wspinaczki, to jednak zmierzch i kiepskie oznaczenie spowodowały, że rozsądek zwyciężył i wróciłyśmy do schroniska i schodziłyśmy niebieskim po zmierzchu. Szlak żółty zauroczył mnie jednak na tyle, że na pewno wrócę na Biernatkę (bo tak jest nazywana przez lokalsów) żółtym szlakiem na podejście.
W ogóle z Luboniem jest związanych wiele legend. Czy ktoś jest ciekawy tych legend?

 


https://www.facebook.com/RudaBeskidzka