Zielony Kopiec .
Autor: sound
Zielony Kopiec (1152 m) nazwę swą bierze z czasów, gdy grzbietem biegła granica pomiędzy księstwami cieszyńskim i oświęcimskim, a znaczono ja kopcami granicznymi. Poza tym ma kształt kopca. Jest zwornikiem dla grzbietu Cienkowa, który biegnąc na wschód rozdziela doliny Malinki i Białej Wisełki, stąd nazywany jest również Kopcem Cienkowa. Żółty szlak z Nowej Osady biegnący przez grzbiet Cienkowa dochodząc do grzbietu baraniogórskiego kończy się ok. 500 m na południe od Zielonego Kopca, w miejscu zwanym Gawlasi (1076 m). Starsze przewodniki opisują ten szlak, jako prowadzący na Zielony Kopiec, nowsze na Gawlasi. Regulamin GOT pozostając wierny tradycji ma Zielony Kopiec, a Gawlasiego nie ma.
Poniżej można zapoznać się z opisami szlaków, których celem lub początkiem jest Gawlas / Zielony Kopiec. Jeżeli chcesz zaplanować wycieczkę, to przejdź do opisu wybranego szlaku i wybierz znajdujący się tam przycisk 'Do kalkulatora szlaków'. Jeżeli poniżej nie znajdujesz interesujacego Cię szlaku, to przejdź do 'Kalkulatora szlaków' wybierając ten przycisk:
Kalkulator szlaków - Zielony KopiecWycieczka z najwyższego szczytu Beskidu Śląskiego nas drugi co do wysokości. Na całym odcinku od Skrzycznego do Baraniej Góry szlak nie opada poniżej granicy 1000 m n.p.m. Wycieczka całodniowa. By nie stracić zbyt wielu sił, można rozważyć wjazd na Skrzyczne kolejką kanapową. Po osiągnięciu Baraniej Góry najszybszym zejściem będzie szlak przez Dolinę Czarnej Wisełki do Wisły Czarne. Atrakcją szlaku jest piaskowcowa skałka na Malinowskiej Skale.
Skrzyczne jest najwyższym szczytem Beskidu Śląskiego, ale nie tworzy osobnej grupy górskiej, tylko należy do pasma Baraniej Góry. Szczyt jest rozpoznawalny ze względu na charakterystyczną, strzelistą sylwetkę i 87-metrowy maszt nadajnika telewizyjnego. Jak ktoś nie lubi stromych podejść, to na szczyt wjechać może ze Szczyrku dwuodcinkowym wyciągiem krzesełkowym. Poniżej szczytu znajduje się Schronisko PTTK Skrzyczne. Zbudowane zostało końcem lat 30 XX w. Dysponuje pokojami 2-, 4- i 6-osobowymi. skrzyczne.szczyrk.pl
Idąc od schroniska wznosimy się na szczytową kopułę Skrzycznego. Na szczycie widoczny zewsząd na trasie maszt nadajnika RTV. Szerokim grzbietem droga prowadzi na Małe Skrzyczne. Z bezleśnego Małego Skrzycznego dalej szeroką drogą do obniżenia przed Malinowską Skałą.
Malinowska Skała (1152 m) to szczyt zwornikowy w głównym grzbiecie baraniogórskim, wysyłający na północny-zachód grzbiet biegnący przez Malinów do Przełęczy Salmopolskiej. Atrakcją szczytu jest wychodnia skalna zbudowana ze zlepieńców kwarcowych. Ma kształt ambony o długości 13 m, szerokości i wysokości 5 m.
Początek krótkiego zielonego szlaku łączącego szlak zielonym z Baraniej Góry na Skrzyczne ze szlakiem czerwonym z Malinowskiej Skały na Przełęcz Salmopolską. Szlak pozwala pominąć szczyt Malinowskiej Skały.
Magurka Wiślańska to ważny punkt zwornikowy w głównym grzbiecie baraniogórskim. Na wschód odchodzi rozróg grzbietów sięgających do dolin Soły, Leśnej i Kamesznickiego Potoku. Na grzbiecie liczne wychodnie skalne w postaci ambon, grzybów, głazów. [BS1]
Barania Góra to drugi co do wysokości, ale najbardziej znany szczyt w Beskidzie Śląskim, wszak z niej bierze początek królowa naszych rzek. Ma dwa wierzchołki, wyższy (1220 m ) i niższy (1192 m) oddalony na południe ok. 400 zwany też Wierchem Wisełka. Barania Góra wraz z innymi szczytami tworzy wschodnie pasmo Beskidu Śląskiego zwane też Pasmem Wiślańskim. Nazwa ma ponoć tragiczny rodowód, bo pochodzi od tego, że spaliło się na niej 300 pasących się w lesie baranów. [BS1] Na szczycie stoi wieża widokowa, dzięki której można znaleźć się ponad lasem rezerwatu przyrody 'Barania Góra' i podziwiać panoramę.
Literatura:
[BS1] Beskid Śląski Pasmo Baraniej Góry, Mirosław J.Barański, Wydawnictwo PTTK Kraj, Warszawa 1994
Wisła Nowa Osada to dzielnica Wisły położona u zbiegu potoków Wisełki i Malinki, pomiędzy stokami Czupla i Kozińców. [BS1]
Łatwy i urozmaicony, licznie uczęszczany szlak grzbietowy
Wygodną drogą grzbietową schodzimy schodzimy na przełęcz między Smerekowcem a Jawierznym. Z wyrębu widok na główny grzbiet Beskidu Sląskiego od Malinowskiej Skały do Baraniej Góry. Podchodzimy lasem na szczyt Jawierznego (799 m). Z niego na przełączkę Baracht, gdzie zabudowania przysiółka Wierch Malinka. Teraz dość strome podejście kamienistą ścieżką do szosy, którą przekraczamy. Dochodzimy do obmurowanego źródła, skąd jeszcze kilkadziesiąt metrów w górę na Przełęcz Salmopolską. [BS2][BSL]
Przełęcz Salmopolska (934 m) to ważna komunikacyjnie przełęcz, przez którą dopiero w latach 60-tych wybudowano szosę łączącą Wisłę ze Szczyrkiem. Jest to, po Przełęczy Krowiarki, druga w całych Beskidach co do wysokości przełęcz udostępniona komunikacyjnie. Nazwa przełęczy pochodzi od Salmopola, leżącej poniżej dzielnicy Szczyrku. Dawniej używano nazwy Biały Krzyż od stojącego tu drewnianego, bielonego krzyża. [BS1]
Bezpłatny parking na kilkanaście aut przy wejściu na szlak na Malinów. Płatne parkingi przy restauracjach.
Malinów (1117 m) płaskie, rozległe wzniesienie w grzbiecie biegnącym z Malinowskiej Skały na Przełęcz Salmopolską. Na jego stokach, tuż pod grzbietem, od strony Wisły Malinki (lewa strona podczas zejścia) znajduje się Jaskinia Malinowska. [BS1] Różnie było z możliwościami jej zwiedzania. Od 2019 r. jaskinia jest udostępniona do zwiedzania po zamontowaniu bezpiecznego systemu zejścia. Po wejściu do 12 metrowej studni wchodzi się w poziomy korytarz o długości kilkudziesięciu metrów. Zamontowano system stalowych drabin i pochwytów umożliwiających zejście do głównego korytarza, skąd jest dostęp do praktycznie całej jaskini. bielskobiala.naszemiasto.pl
Początek krótkiego zielonego szlaku łączącego szlak czerwony z Przełęczy Salmopolskiej na Malinowską Skałę ze szlakiem zielonym ze Skrzycznego na Barania Górę. Pozwala ominąć szczyt Malinowskiej Skały.
Malinowska Skała (1152 m) to szczyt zwornikowy w głównym grzbiecie baraniogórskim, wysyłający na północny-zachód grzbiet biegnący przez Malinów do Przełęczy Salmopolskiej. Atrakcją szczytu jest wychodnia skalna zbudowana ze zlepieńców kwarcowych. Ma kształt ambony o długości 13 m, szerokości i wysokości 5 m.
Początek krótkiego zielonego szlaku łączącego szlak zielonym z Baraniej Góry na Skrzyczne ze szlakiem czerwonym z Malinowskiej Skały na Przełęcz Salmopolską. Szlak pozwala pominąć szczyt Malinowskiej Skały.
Cieńków to długi grzbiet odgałęziający się na Zielonym Kopcu od głównego grzbietu baraniogórskiego. Rozdziela doliny Malinki i Białej Wisełki. Grzbietem biegnie widokowy szlak żółty. Idąc grzbietem z Wisły Nowej Osady wyróżnia się w nim trzy wybitniejsze wzniesienia: Cieńków Niżni (720 m), Cieńków Postrzedni (717 m), Cieńków Wyżni (950 m) [BS1]. Na pólnocnych zboczach Cieńkowa działa stacja narciarska.
Parking płatny, drogi.
Literatura:
[BS1] Beskid Śląski Pasmo Baraniej Góry, Mirosław J.Barański, Wydawnictwo PTTK Kraj, Warszawa 1994
Trasa: Schronisko PTTK Przysłop pod Baranią Górą Barania Góra
Magurka Wiślańska
Zielony Kopiec
Malinowska Skała
Schronisko PTTK Skrzyczne
Trzeci dzień wedrówki. Ruszamy 8.45 dziś do zdobycia Barania Góra i Skrzyczne.
Dzień zapowiada się słonecznie.
Drogowskaz przy schronisku Przysłop.
Wkraczamy w rezerwat.
Po deszczowej nocy spływało sporo wody.
Jak to w górach pogoda sie zmieniła i słoneczko zgineło.
Wyrch Wisełka i mgła coraz większa.
A to platforma widokowa na Baraniej Górze z której nie było nam dane skorzystać.
Przy schodzeniu widoczki sie poprawiły.
i jeszcze troszkę widoków w drodze na Magurke Wiślaną.
Magórka Wiślana zaliczona.
W drodze na Zielony Kopiec.
I jego też zaliczamy.
Malinowska Skała i widać juz Skrzyczne o Boże jak daleko!!!
Po chwili medytacji jednak dojdę.
Jeszcze chwila wytchnienia.
W oddali Skrzyczne widać nadajnik.
Coraz bliżej.
No i mamy zdobyty szczyt Skrzycznego.
A to my w kąplecie. Do Szczyrku zjedziemy kolejką linową. Po trzech dniach zdobywamy 59 punktów GOT.
Pozdrawiamy ekipe z Gorybezgranic (www.facebook.com/Gorybezgranic)
Trasa: Wisła Uzdrowisko Wisła Jawornik
Schronisko na Soszowie
Schronisko PTTK Stożek
Kiczory
Mraźnica
Kubalonka
Szarcula
nad Pietraszonką
Karolówka
Schronisko PTTK Przysłop pod Baranią Górą
Barania Góra
Magurka Wiślańska
Zielony Kopiec
Malinowska Skała
Schronisko PTTK Skrzyczne
Szczyrk
Trasa dość długa i dużo by tu opisywać. Na uwagę zasługuje cietrzew spotkany po drodze ze stożka na kiczory. Tam tradycyjnie fajny widok wałśnie na stożek. poprzewracane drzewa przy zejsciu z kiczorów są już usunięte. trasę z mraźnicy na Kubalonkę tylko dla tych co muszą. Krzaki, błoto, rzadnych widoków no i ... prosto. Dalej przez kubalonkę, spokojnie z ciekawym widokiem z Karolówki. Schronisko na przysłopie każdy zna. zginąć tu nie dają. zakochać się też jest ciężko. Właściciele za to świetni i zaangażowani. Na następy dzień Barania. Cała we mgle no i wykarczowana. Widok rzadki i działający na wyoraźnię. Pewno przez pogodę i godzinę ( 9.30) na szczycie byłem sam. Jest w tym coś magicznego. Dalej polecam Zielony Kopiec. Widok na na dolinę fantastyczny. W takich miejscach śniadanie smakuje wyjątkowo. Od malinowskiej skały zaczyna się już komercja i adidasy za to trasa szeroka i wygodna. Fajny spacer dla rodzin z dziećmi. Na skrzycznym żywiec za 9 zł ale lud to kupuje. No skoro juz tu wjechał to co... Nietety pogody ciagle brak. Ciekawa panorama dopiero w trakcie zejścia wąskim trawersem. W trakcie zejśćia nie spotkałem nikogo (!) wchodzącego. I to mimo fajnej pogody na dole.