Żabnica to duża wieś (ok. 3200 mieszk.), długa na 10 km, rozlokowana wzdłuż potoku Żabnica. Ciekawymi budowlami są: drewniany kościół z 1914 r. i dwie XIX-wieczne drewniane kaplice. Zachowało się jeszcze nieco starych, góralskich domów. [BZY]
Przez centrum Żabnicy przechodzi Główny Szlak Beskidzki na odcinku Węgierska Górka - Słowianka. Prowadzi stąd też niebieski szlak na Halę Boraczą przez Prusów.
Poniżej można zapoznać się z opisami szlaków, których celem, początkiem lub pośrednim punktem jest Żabnica. Lista zawiera opisową nazwę szlaku, kolory poszczególnych fragmentów szlaku oraz czas przejścia.
Jeżeli chcesz zaplanować wycieczkę w oparciu o przedstawione propozycje, to klikając w nazwę przejdź do opisu wybranego szlaku i wybierz znajdujący się na końcu opisu przycisk 'Do kalkulatora szlaków'.
Gdy poniżej nie znajdziesz interesujacego Cię szlaku, to przejdź do 'Kalkulatora szlaków' wybierając ten przycisk:
Kalkulator szlaków - ŻabnicaWidokowa trasa przez grzbiet Prusowa.
Dość długi szlak ze znacznymi przewyższeniami. Atrakcyjny krajobrazowo. Warto nieco zboczyć ze szlaku by zobaczyć z bliska schrony bojowe pomiędzy Węgierską Górką a Żabnicą.
Węgierska Górka to duża wieś (ok. 4300 mieszk.) i siedziba gminy. Nazwa pochodzi prawdopodobnie od szańców usypanych tu w XV wieku w obawie przed najazdem węgierskim, lub od prac górniczych prowadzonych w XII w. przez węgierski ród Thurzonów. Węgierska Górka od 1983 r. miała hutę żelaza. Odlewnia działała aż do 1999 r. Znana jest z historii bohaterska obrona Węgierskiej Górki. [BZY] Bunkry można zobaczyć, a w jednym z nich utworzono izbę pamięci.
Przez Węgierską Górkę przebiega Główny Szlak Beskidzki. Można nim powędrować na Barania Górę lub w drugą stronę na Słowiankę przez Żabnicę.
Szlak prowadzi asfaltową drogą do Żabnicy. Na początku szlaku udostępniony do zwiedzania schron 'Wędrowiec'.
Obok przystanku PKS Żabnica szlak skręca w lewo na drogę do Cięciny i wznosi się nią do osiągnięcia grzbietu. Szlak skręca w prawo na polną drogę, ale warto w tym miejscu zboczyć na chwilę ze szlaku i podejść nieco drogą do schronu 'Wyrwidąb'. Wracając do polnej drogi idziemy lekko wznosząc się wśród łąk i zagajników długim grzbietem Abrahamowa (857m). później osiedle Abrahamów ze starymi domostwami. Na koniec szlak skręca ostro w prawo łącząc się ze szlakiem niebieskim.
Górska Stacja Turystyczna Słowianka - prywatne schronisko dysponujące 23 miejscami noclegowymi w pokojach 3, 4 i 6-osobowych, kuchnia dla turystów, świetlica, sklepik ogólnospożywczy.
Razem ze znakami niebieskimi na południowy wschód wznosząc się odkrytym grzbietem. Po dojściu do osiedla Płone znaki niebieskie odchodzą w lewo w kierunku szczytu Romanki, a czerwone trawersują lasem jej zachodnie zbocze wznosząc się wąską ścieżką. Dochodzą do Hali Pawlusiej skąd ze znakami żółtymi dochodzą do schroniska.
Schronisko na Hali Rysiance powstało w latach trzydziestych i ma skomplikowaną historię. Początkowo powstawało jako budynek mieszkalny, ale jak się okazało budowany bez zezwolenia. Wstrzymaniem budowy zainteresowana była równiez niemiecka organizacja turystyczna Beskidenverein, która nieopodal na Hali Lipowskiej zbudowała swoje schronisko. Dzięki pomocy Tatrzańskiego Towarzystwa Narciarzy budowę ukończono i tak mamy dwa schroniska niemal obok siebie.
Z Hali Rysianka można podziwiać Pilsko i Babia Górę, Tatry i Małą Fatrę.
Trasa: Węgierska Górka Żabnica
Słowianka
Romanka
Kotarnica
Sopotnia Mała
Jastrzębica
Żywiec-Rynek
Trasa: Żabnica Palenica
Schronisko PTTK Hala Boracza
Hala Redykalna
Schronisko PTTK Hala Lipowska
Schronisko PTTK Hala Rysianka
Słowianka
Żabnica
Trasa: Żabnica Słowianka
Romanka
Schronisko PTTK Hala Rysianka
Schronisko PTTK Hala Lipowska
Hala Redykalna
Schronisko PTTK Hala Boracza
Palenica
Żabnica
Trasa: Kręcichwosty Hala Redykalna
Schronisko PTTK Hala Boracza
Palenica
Żabnica
Węgierska Górka